Polecamy

Stare Łazienki Mineralne

U początku krynickiego deptaku mieści się jeden z najstarszych budynków w całym uzdrowisku. Zbudowane w latach 1863-1864 z inicjatywy Józefa Dietla, jednego z prekursorów balneologii w Polsce, Łazienki Mineralne były swego czasu jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów na świecie.

Łazienki służyły kuracjuszom do odbywania kąpieli w wodach mineralnych oraz borowinach co było jednym z podstawowych sposobów terapii prowadzonych w Krynicy. Oprócz oczywiście popijania leczniczych wód ze specjalnych kubków z wykręconą rurką. W budynku znajdowały się 72 pokoje z 82 wannami, w których kuracjusze mogli zażywać leczniczych kąpieli. Oprócz nich znajdowało się tu 6 kabin borowinowych oraz dwie natryskowe parowe i faliste. Na piętrze mieściły się pokoje dla przyjezdnych.

Przez długi czas Stare Łazienki popadały w ruinę. Drewniany, otynkowany budynek zdawał się straszyć wchodzących na krynicki deptak. Jednak po niedawnym remoncie odzyskał on dawny blask i jak ponad sto lat temu tak i teraz jest jednym z najpiękniejszych obiektów przy głównej alei spacerowej uzdrowiska. W dawnych pokojach gościnnych zlokalizowano gabinety odnowy biologicznej, solarium, zakład fryzjerski i kosmetyczny oraz gabinety analityczne pracujące dla szpitala uzdrowiskowego i sanatoriów. Nowym nabytkiem jest otwarta w Starych Łazienkach grota solna zbudowana z soli z Morza Martwego i Czerwonego oraz rodzimych złóż iwonickich i kłodawskich. Odbywają się tu seanse pomagające w leczeniu schorzeń układu oddechowego i układu krążenia. W nasyconym jodem powietrzu, w stałej temperaturze i wilgotności chorzy szybciej wracają do zdrowia. Pobyt w grocie solnej może być także wspaniałym odprężeniem dla każdego, kto czuje się zmęczony i osłabiony. Bywalcy twierdzą, że można się po nim poczuć jak nowonarodzony.