Polecamy

Deptak Krynicki

Deptak KrynickiJak każde szanujące się uzdrowisko także Krynica posiada deptak spacerowy. Został ona zaprojektowany w momencie zakładania kurortu i znajdują się przy nim wszystkie najważniejsze dla dawnych i obecnych kuracjuszy budynki. To na krynickim deptaku odbywano codzienne spacery, tu wypadało się pokazać zaraz po przyjeździe do kurortu, tu w końcu zawierano znajomości i zapraszano się na przyjęcia, bale i spotkania. Deptak do dziś pozostał sercem uzdrowiska i głównym miejscem spacerów turystów, którzy zjeżdżają do Krynicy.

Deptak ciągnie się u podnóży Góry Parkowej na lewym brzegu potoku Kryniczanka i ma długość około kilometra. Znajdują się przy nim najważniejsze budynki miasta. Wchodząc na deptak od południa mijamy po prawej stronie budynek Starych Łazienek Mineralnych wybudowanych w II połowie XIX wieku z inicjatywy Józefa Dietla, popularyzatora leczniczych walorów Krynicy. Odcinają się one od położonej nieco dalej nowoczesnej bryły Pijalni Głównej wybudowanej w 1971 roku. Wewnątrz gmachu mieści się ogród zimowy oraz sala koncertowa. Przechadzając się lud siedząc wśród egzotycznej roślinności obowiązkowo spróbować należy przynajmniej jednej ze słynnych krynickich wód mineralnych. Kuracjusze szczególnie cenią sobie wodę Zuber, która choć nie najsmaczniejsza to według wielu jest najbardziej leczniczą z tutejszych wód. Na wprost Pijalni Głównej znajduje się Stary Dom Zdrojowy, w którym do niedawna mieściła się pijalnia wody „Mieczysław”. Obecnie na jej miejscu mieści się pijalnia czekolady. Na przełomie XIX i XX wieku Dom Zdrojowy był najważniejszym budynkiem uzdrowiska, w którym znajdowała się uważana za najpiękniejszą w Galicji sala balowa. Odbywały się tu wszystkie ważniejsze bale organizowane dla kuracjuszy a także koncerty i spotkania kulturalne. Obok Pijalni Głównej stoi Muszla Koncertowa z tablica poświęconą Janowi Kiepurze, jednemu z najbardziej znanych polskich śpiewaków. Koncertował na całym świecie ale odpoczywać przyjeżdżał do Krynicy. Za zarobione pieniądze wybudował w uzdrowisku willę, która nazwał ”Patria”. Idąc dalej krynickim deptakiem po drugiej stronie Kryniczanki zobaczymy drewniany kolorowy budynek. Napis nad wejściem głosi, że jest to willa „Romanówka”. Wewnątrz znajduje się Muzeum Nikifora, malarza prymitywisty, którego prace znane są na całym świecie. 

Krynicki Deptak kończy się przy pijalni wody Jan. Jest to jeden z najbardziej urokliwych budynków uzdrowiska. Drewniany, niewielkie i bardzo kameralny. Mniej tu także turystów niż pod Pijalnią Główną.

W okresie letnim krynicki Deptak tonie w kwiatach. Działają także liczne fontanny. Wszystko to tworzy atmosferę tętniącego życiem kurortu i zachęca do dłuższych i krótszych spacerów.