Polecamy

Muzeum zabawek „Bajka”

Jedną z najnowszych atrakcji turystycznych Krynicy jest otwarte w 2010 roku w budynku Nowych Łazienek Mineralnych Muzeum Zabawek „Bajka”. Jest to filia instytucji działającej już od wielu lat w Kudowie Zdroju. 

Muzeum zajmuje kilka pokoi w Nowych Łazienkach i prezentuje zbiory pochodzące przede wszystkim z XIX i XX wieku. Najstarsze eksponaty pochodzą jednak z czasów prehistorycznych i zostały wykopane podczas badań archeologicznych prowadzonych na terenie Elbląga. Wszystkie zabawki znajdujące się w Muzeum pochodzą od prywatnych ofiarodawców i były kiedyś używane przez dzieci. 

Na szczególną uwagę zasługuje kolekcja zabawek historycznych nawiązujących do ważnych wydarzeń z przeszłości. Bardzo ciekawy jest także zbiór zabawek regionalnych, wykonanych z naturalnych materiałów dostępnych w najbliższej okolicy. Drewniane ptaszki, bączki i inne zabawki cieszyły dawniej małych mieszkańców beskidzkich wiosek. Obok nich znajdują się tu także porcelanowe lalki z miejskich Zmożnych domów a także lalki szmaciane, misie oraz makieta kolejki. 

Muzeum Zabawek to miejsce gdzie każdy przenieść się może do świata dzieciństwa. Nie trzeba być dzieckiem by cieszyć się widokiem zabawek i wspominać swoich własnych towarzyszy zabaw.