Polecamy

Muzeum Nikifora w Krynicy

Muzeum Nikifora w KrynicyJedną z najbardziej znanych postaci związanych z Krynicą jest malarz prymitywista Nikifor. Naprawdę nazywał się Epifaniusz Drowniak i był synem Łemkini najmującej się na służbę w uzdrowisku. Nie wiadomo kto był jego ojcem, choć spekuluje się o jednym z młodopolskich malarzy przyjeżdżających do Krynicy dla poratowania zdrowia. Nikifor nigdy nie nauczył się czytać ani pisać. Uważany był za osobę upośledzoną psychicznie. Przesiadywał na krynickim deptaku gdzie sprzedawał swoje prace turystom. Przedstawiały one to co go otaczało – beskidzkie krajobrazy, widoczki z uzdrowiska, okoliczne cerkwie. Malował na znalezionych tekturach, fragmentach opakowań, luźnych kartkach. Ludzie traktowali go jak nieszkodliwego wariata, który zarabia w ten sposób na chleb i kupowali jego kolorowe, pozbawione perspektywy obrazy. Dopiero z czasem krynicki samouk został odkryty na świecie i uznany za jednego z najważniejszych przedstawicieli prymitywizmu. Ostatnie lata życia Nikifor spędził w Foluszu a po śmierci został pochowany na krynickim cmentarzu grekokatolickim gdzie do dziś znajduje się jego grób.

Kiedy prace Nikifora zaczęły być szerzej znane rozpoczęło się zbieranie przejawów jego twórczości w kolekcje. Owocem tych starań jest otwarte w 1995 roku w willi Romanówka nieopodal krynickiego deptaka Muzeum Nikifora będące oddziałem Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Działa ono od wtorku do soboty w godzinach od 10 do 17 w niedzielę do 15. 

Jest to najszersza kolekcja prac Nikifora w Polsce. Obejmuje okres od pierwszej wojny światowej po obrazy pochodzące z połowy XX wieku. Szczególnie licznie reprezentowany jest okres dwudziestolecia międzywojennego uważany za najlepszy w całej jego twórczości . Zgromadzono tu także przedmioty osobiste należące do artysty oraz jego warsztat pracy, w tym skrzynię, która przez długi czas byłą nie tylko jego osobistym skarbcem ale także miejscem do spania i szafą na ubrania.

Wizyta w Muzeum Nikifora to miejsce, które warto odwiedzić podczas pobytu w Krynicy aby poznać jednego z jej najbardziej znanych mieszkańców.