Polecamy

Krynicki Park Zdrojowy

Krynica zaczęła się rozwijać po odkryciu występujących tu wód mineralnych w XVIII wieku. Szczytowy okres jej rozwoju przypadł jednak na przełom wieku XIX i XX kiedy stała się jednym z głównych kurortów odwiedzanych przez polską inteligencję i licznych artystów. 

Powstanie uzdrowiska wiązało się z zupełnie nowym zagospodarowaniem terenów otaczających dawna łemkowską wieś Krynica (obecnie jest to tak zwana krynica Dolna). Na północ od niej powstała część uzdrowiskowa z deptakiem, pijalniami wód mineralnych oraz parkiem zdrojowym.

Został on zaprojektowany w 1810 roku na zboczach góry wznoszącej się nad uzdrowiskiem a nazwanej z czasem Parkową. Wśród plątaniny ścieżek i schodków posadzono liczne sprowadzone gatunki drzew parkowych jak sosnę wejmutkę, daglezję czy żywotnika olbrzymiego. Park założony został na zachodnich stokach góry i w kierunku wschodnim przechodzi w las. Jest to jedyny park zdrojowy w Polsce gdzie nie ma nawet kawałka płaskiej przestrzeni.

Park Zdrojowy w Krynicy to wspaniały teren do spacerów wśród przyrody. Na zachodnim zboczu Góry Parowej znajdują się 4 jeziorka osuwiskowe nazywane Czaplimi Stawami, gdzie gnieździ się ptactwo wodne z łabędziem niemym i czaplą siwą na czele. Z kolei na północnych stokach zachowały się dziewiętnastowieczne altany „Wanda” i „Marzenie”. Na zboczach znajdują się także liczne ujęcia wód mineralnych. Najczęściej odwiedzane przez turystów jest tak zwane źródło miłości, które ma według legendy zapewniać wzajemność ukochanej osoby. Częstym miejscem spacerów jest także figura Najświętszej Marii Panny Królowej Krynickich Zdrojów. Została wzniesiona w 1864 roku z fundacji Seweryny hrabiny Badenii, a zaprojektował ją sam Artur Grottger.

Spacer krętymi ścieżkami i schodkami na szczyt Góry Parkowej jest wspaniałym relaksem wśród przyrody. Z licznych podestów podziwiać można panoramy Beskidu Sądeckiego a przy altankach znaleźć chwile wytchnienia na licznych ławeczkach. Na osoby, które nie są wielkimi fanami spacerów czeka kolejka linowo-terenowa, która w kilka minut zawiezie na szczyt góry i pozwoli na korzystanie z jej uroków bez zbytniego zmęczenia.