Polecamy

Warto zobaczyć

Diabelski Kamień
Przy zielonym szlaku wiodącym z Przełęczy Krzyżowej na Jaworzynę Krynicką znajduje się jedna z atrakcji przyrodniczych okolic Krynicy – piaskowcowa skała nazywana Diabelskim Kamieniem. Wygląda on jak wielki grzyb posadowiony na stromym »»»
Krynicki Park Zdrojowy
Krynica zaczęła się rozwijać po odkryciu występujących tu wód mineralnych w XVIII wieku. Szczytowy okres jej rozwoju przypadł jednak na przełom wieku XIX i XX kiedy stała się jednym z głównych kurortów odwiedzanych przez polską inteligencję »»»
Deptak Krynicki
Jak każde szanujące się uzdrowisko także Krynica posiada deptak spacerowy. Został ona zaprojektowany w momencie zakładania kurortu i znajdują się przy nim wszystkie najważniejsze dla dawnych i obecnych kuracjuszy budynki. »»»
Stare Łazienki Mineralne
U początku krynickiego deptaku mieści się jeden z najstarszych budynków w całym uzdrowisku. Zbudowane w latach 1863-1864 z inicjatywy Józefa Dietla, jednego z prekursorów balneologii w Polsce, Łazienki Mineralne były swego »»»
Pijalnie wód mineralnych
Popularność i znaczenie Krynicy jako Perły Polskich Uzdrowisk zbudowane jest przede wszystkim na tutejszych wodach mineralnych. Rejon doliny Popradu oraz niedalekie pogranicze Beskidu Sądeckiego i Niskiego to regiony Polski, »»»
Drewniany kościół w Tyliczu
Tylicz to duża miejscowość leżąca na pograniczu Beskidu Sądeckiego i Niskiego w odległości około 10 kilometrów od Krynicy. Jest to dawne miasteczko, w którym zachował się dawny układ zabudowy. Przy rynku stoi najważniejszy zabytek »»»
Kościół NMP Wniebowziętej w Krynicy
Do czasów powstania uzdrowiska Krynica była wsią Rusińską zamieszkałą w przeważającej części przez Łemków należących do kościoła grekokatolickiego. Nie było więc konieczności funkcjonowania w Krynicy parafii katolickiej. »»»
Drewniany Kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Krynicy
U stóp Gry Parkowej, nieopodal krynickiego deptaku stoi drewniany kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego. Został on zbudowany w 1863 roku jako kaplica uzdrowiskowa na potrzeby rosnącej liczby kuracjuszy. »»»
Muzeum Nikifora w Krynicy
Jedną z najbardziej znanych postaci związanych z Krynicą jest malarz prymitywista Nikifor. Naprawdę nazywał się Epifaniusz Drowniak i był synem Łemkini najmującej się na służbę w uzdrowisku. Nie wiadomo kto był jego ojcem, choć spekuluje się o »»»
Muzeum Turystyki Górskiej na Jaworzynie Krynickiej
Pod szczytem Jaworzyny Krynickiej znajduje się schronisko PTTK przy którym działa Muzeum Turystyki Górskiej. Jest to jedno z kilku działających w polskich górach prezentujących historię ich poznawania oraz przybliżających tradycje uprawiania »»»
Muzeum zabawek „Bajka”
Jedną z najnowszych atrakcji turystycznych Krynicy jest otwarte w 2010 roku w budynku Nowych Łazienek Mineralnych Muzeum Zabawek „Bajka”. Jest to filia instytucji działającej już od wielu lat w Kudowie Zdroju. »»»