Polecamy

Drewniany Kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Krynicy

Drewniany Kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w KrynicyU stóp Gry Parkowej, nieopodal krynickiego deptaku stoi drewniany kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego. Został on zbudowany w 1863 roku jako kaplica uzdrowiskowa na potrzeby rosnącej liczby kuracjuszy. Z czasem po wybudowaniu nowego kościoła murowanego straciła na znaczeniu i zaczęła popadać w ruinę. Na prośby kuracjuszy wznowiono odprawianie nabożeństw w sobotnie wieczory. Zwyczaj ten przetrwał do dziś. W 1991 roku pożar strawił kopułę nad główna nawą ale po dwóch latach została ona odbudowana a kaplica oddana do ponownego użytku.  

Kaplicę wzniesiono w nawiązaniu do budownictwa łemkowskich cerkwi, których wiele było w najbliższej okolicy. Jest to budowla centralna złożona z ośmiokątnej nawy z czterema przybudówkami co nadaje jej kształt krzyża greckiego. Przybudówki pełnią funkcje prezbiterium, kaplicy bocznej i dwóch krucht. Ośmioboczna nawa nakryta jest kopuł, którą wieńczy latarnia. Przybudówki nakryte są dachami kalenicowymi a jedna z nich dodatkowo zakończona jest sygnaturką o kształcie podobnym do latarni nad nawą. 

Wnętrze świątyni jest bardzo jasne dzięki dużym oknom i latarni. Wykończone zostało w drewnie. Zdobią je 2 klasycystyczne ołtarze z dziewiętnastego wieku. W głównym znajduje się obraz nawiązujący do wezwania kościoła. Drugi natomiast przedstawia Matkę Boska Częstochowską. 

Kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego to wspaniałe świadectwo początków działalności krynickiego uzdrowiska. Wpisujący się architekturą w lokalny krajobraz jest jednym z najbardziej urokliwych budynków znajdujących się przy krynickim Deptaku.