Polecamy

Kościół NMP Wniebowziętej w Krynicy

Kościół NMP Wniebowziętej w KrynicyDo czasów powstania uzdrowiska Krynica była wsią Rusińską zamieszkałą w przeważającej części przez Łemków należących do kościoła grekokatolickiego. Nie było więc konieczności funkcjonowania w Krynicy parafii katolickiej. Dopiero po utworzeniu uzdrowiska wybudowano pierwszy kościół drewniany dla kuracjuszy. Natomiast w 1887 roku rozpoczęto budowę kościoła murowanego. Ukończono ją w 1892 roku ale na utworzenie parafii Krynica musiała poczekać aż do 1925 roku.

Wzniesiony w końcu XIX wieku murowany kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej został w latach trzydziestych XX wieku powiększony i gruntownie przebudowany. 

W momencie budowy krynicki kościół posiadał cechy stylu neorenesansowego. Zbudowano go z cegły, kamienia i żelbetonu. Jednak późniejsza przebudowa spowodowała, że zatracił on większość cech stylowych. Pozostałością pierwotnego kościoła jest trójnawowy korpus z transeptem. Na skrzyżowaniu naw znajduje się kopuła a od frontu do korpusu przylega skośnie dostawiona kwadratowa wieża. Wnętrze kopuły zdobią figuralne dekoracje mozaikowe. W tej samej technice wykonano także stacje Drogi Krzyżowej na ścianach.

Wyposażenie wnętrza pochodzi głównie z połowy XX wieku. Jest ono bardzo proste i dobrze komponuje się z jasnym wnętrzem świątyni.