Polecamy

Drewniany kościół w Tyliczu

Drewniany kościół w TyliczuTylicz to duża miejscowość leżąca na pograniczu Beskidu Sądeckiego i Niskiego w odległości około 10 kilometrów od Krynicy. Jest to dawne miasteczko, w którym zachował się dawny układ zabudowy. Przy rynku stoi najważniejszy zabytek miejscowości, drewniany kościół pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła. 

Wybudowano go w 1612 roku z fundacji biskupa Tylickiego. Gruntowną przebudowę przeszedł przed II wojną światową kiedy sykał nową wieżę. Tylicka świątynia posiada nietypową jak na te tereny konstrukcję. Zbudowano ją bowiem w tak zwanym stylu wielkopolskim, gdzie szerokość dachu dostosowana jest do szerokości nawy co powoduje stępowania nad węższym prezbiterium szerokiego okapu. Budowla jest trójdzielna, orientowana i zbudowana w konstrukcji zrębowej ze słupowo ramowo wieżą. Cała budowla oszalowana została poziomymi deskami. Nawę i prezbiterium przykrywa jednokalenicowy dach kryty blachą.

Wnętrze kościoła nakrywają stropy płaskie pokryte podobnie jak ściany polichromią ornamentalno – figuralną. Większość wyposażenia pochodzi z XVII i XVIII wieku. Najcenniejszym zabytkiem jest jednak XVI wieczny obraz Matki Bożej Tylickiej znajdujący się w ołtarzu głównym a wzorowany na obrazach niderlandzkich z tego okresu. W ołtarzach bocznych pochodzących z różnych okresów znajdują się inne cenne obrazy – głównie renesansowe i wczesnobarokowe przedstawiające między innymi świętego Mikołaja, Jana Kantego czy Przemienienie Pańskie. Ciekawy obraz znajduje się także w przedsionku pod wieżą. Jest to tak zwany Veraicon czyli obraz przedstawiający Prawdziwe Oblicze Chrystusa. 

Przed kościołem znajduje się parawanowa dzwonnica, w której szczycie umieszczono herb Tylicza, który przypomina o miejskiej przeszłości miejscowości.