Polecamy

Diabelski Kamień

Diabelski Kamień JaworzynaPrzy zielonym szlaku wiodącym z Przełęczy Krzyżowej na Jaworzynę Krynicką znajduje się jedna z atrakcji przyrodniczych okolic Krynicy – piaskowcowa skała nazywana Diabelskim Kamieniem. Wygląda on jak wielki grzyb posadowiony na stromym beskidzkim zboczu. Istnienie samotnej skały o dziwnym wyglądzie spowodowało, że miejscowa ludność zaczęła tłumaczyć jej powstanie działaniem mocy pozaziemskich. 

Na zboczach góry nazywanej obecnie Parkową miało istnieć kiedyś cudowne źródełko. Stało się o nim głośno gdy jeden z okolicznych rycerzy poraniony w lesie przez dzikiego zwierza został uzdrowiony po obmyciu się jego wodą przyniesioną przez ukochaną. Wieść o tym niespotykanym wydarzeniu dotarła także do samego piekła i wywołała wzburzenie. Wybrany został więc  najsilniejszy z diabłów by wielkim kamieniem zatkał wylot źródełka. Wyrwał on jeden z tatrzańskich głazów i niósł go do Krynicy. Jednak zanim zdążył dolecieć nad źródło wstał nowy dzień i zapiały koguty. Diabeł upuścił więc niesiony kamień i uciekł do piekła. A spadł on na zboczach Jaworzyny, gdzie stoi po dziś dzień.

Legenda, legendą a rzeczywista historia Diabelskiego Głazu jest znacznie bardziej przyziemna i mniej magiczna. Ostaniec składa się bowiem ze skał piaskowcowych o różnej odporności na warunki atmosferyczne. Te mniej wytrzymałe zostały wymyte przez deszcze i śniegi, rozłupane przez mróz i wywiane przez wiatr. Pozostał charakterystyczny grzyb, który jest jedną z głównych atrakcji zielonego szlaku na Jaworzynę Krynicką.