Polecamy

Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką

Kolej gondolowa Krynica ZdrójW Polsce działają obecnie tylko trzy kolej gondolowe. Jedna z nich została zbudowana na zboczach Jaworzyny Krynickiej i stanowi ważną atrakcję turystyczną Krynicy i jej okolic. Sześcioosobowe kabiny w ciągu zaledwie 7 minut pokonują trasę o długości około 2 kilometrów z Czarnego Potoku na szczyt Jaworzyny Krynickiej. Licząca 1114 metrów nad poziomem morza góra jest jednym z najlepszych punktów widokowych w okolicy. Pozwala na oglądanie wspaniałych panoram pobliskiego Beskidu Sądeckiego i Niskiego. Przy dobrej widoczności widać stąd także Tatry. 

Kolej gondolowa cieszy się dużym zainteresowaniem turystów niezależnie od pory roku. W zimie stanowi główną możliwość dojazdu do zlokalizowanej na Jaworzynie stacji narciarskiej dysponującej kilkoma trasami zjazdowymi i wyciągami. Latem wjeżdżają tu turyście spragnieni pięknych widoków oraz pragnący odbyć wycieczkę szlakami wiodącymi w głąb Beskidu Sądeckiego.   

Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką należy do najdłuższych i najnowocześniejszych tego typu obiektów w kraju. Zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa oraz wygodę jazdy. Kabiny poruszają się z prędkością 5 metrów na sekundę. W ciągu godziny jest w stanie przewieźć do 1600 osób. 

Podróż na szczyt Jaworzyny zapewnia wspaniałe wrażenia. Kiedy wagoniki zaczynają wyjeżdżać ponad las można z nich podziwiać przepiękne górskie panoramy. Widoki są imponujące niezależnie od pory roku. Zmienia się tylko ich szata. Zielone beskidzkie lasy latem, złocące się buki jesienią czy w końcu zaśnieżone białe grzbiety w zimie. Wrażenia są niezapomniane.