Polecamy

Szlaki turystyczne

Szlaki turystyczne Krynica ZdrójKrynica jest jedną z głównych miejscowości Beskidu Sądeckiego, znanym w całej Polsce uzdrowiskiem i centrum turystycznym. Otaczające ją góry są świetnym miejscem do uprawiania turystyki pieszej. Stąd też nie dziwi fakt, że w mieście krzyżują się wszystkie najważniejsze szlaki turystyczne regionu. 

Przez centrum miejscowości przebiega czerwony Główny Szlak Beskidzki. To jeden z najdłuższych szlaków pieszych w Polsce mający swój początek w Ustroniu w Beskidzie Śląskim a kończący się w Wołosatym w Bieszczadach. Do Krynicy schodzi on od zachodu z pasma Jaworzyny Krynickiej przechodząc kolejno od Rytra przez Halę Pisaną i Łabowską, Runek i Jaworzynę. Po zejściu z gór wiedzie on przez całe uzdrowisko i następnie wychodzi w kierunku wschodnim na niewysoką górę Huzary by dalej podążyć w kierunku Beskidu Niskiego. 

W samym centrum uzdrowiska szlak czerwony krzyżuje się z dwoma innymi trasami – niebieską i żółta. Szlak niebieski biegnie z Żegiestowa przez Pustą Wielką i Runek a następnie za Krynicą kieruje się na Bradowiec i do Powroźnika by następnie przez Góry Leluchowskie zejść do Leluchowa. Idąc tym szlakiem można w jego zachodniej części oglądać z góry stację narciarską Dwie Doliny położoną na zboczach Pustej Wielkiej. Z kolei szlak żółty jest szlakiem okrężnym, który pozwala na poznanie najbliższych okolic Krynicy. Wędrówkę nim zacząć można w dowolnym miejscu. Najwygodniej zrobić to w centrum uzdrowiska. Wędrując na północny zachód wchodzi on dość stromo pod Przełęcz Krzyżową, skąd szerokim łukiem wędruje do drogi z Nowego Sącza do Krynicy. Po jej przekroczeniu brzegiem lasu nad doliną Mochnaczki doprowadza na Huzary i następnie na Górę Parkową lezącą nad samym centrum Krynicy.

Przez górną część uzdrowiskowej części Krynicy przebiega także zielony szlak wiodący z Muszyny do Wysowej. Łączy on trzy uzdrowiska w Beskidzie Sądeckim i Niskim. W swojej wschodniej części zahacza także o najwyższe partie Beskidu Niskiego z jego głównym szczytem Lackową. 

Przebywając w Krynicy każdy znajdzie możliwość odbycia krótszej bądź dłuższej wycieczki górskiej. Szlaki maja zróżnicowany poziom trudności a przy podejściach w wielu przypadkach wykorzystać można udogodnienia w postaci kolejek. Można tak zrobić zarówno w przypadku dostania się do żółtego szlaku na Górze parkowej jak i do czerwonego i zielonego na Jaworzynie Krynickiej.