Polecamy

Pijalnie wód mineralnych

Pijalnie wód mineralnych Krynica ZdrójPopularność i znaczenie Krynicy jako Perły Polskich Uzdrowisk zbudowane jest przede wszystkim na tutejszych wodach mineralnych. Rejon doliny Popradu oraz niedalekie pogranicze Beskidu Sądeckiego i Niskiego to regiony Polski, w których występuje najwięcej źródeł mineralnych. Przyjeżdżający od XIX wieku do Krynicy kuracjusze wieżą w leczniczą moc tutejszych wód. A są to przede wszystkim szczawy wodorowęglanowe bogate w składniki mineralne i wspomagające leczenie wielu chorób.

Od początku istnienia uzdrowiska w Krynicy ważnym punktem na trasie każdego przyjeżdżającego się tu leczyć były ujęcia wód i pijalnie. Do dziś są one jednymi z najczęściej odwiedzanych w mieście obiektów. 

Przy krynickim deptaku, na wprost Starego Domu Zdrojowego znajduje się pijalnie Główna. Została ona zbudowana w 1971 roku i wyraźnie odcina się stylem od pozostałych budynków w centrum uzdrowiska. Stoi na miejscu starej pijalni rozebranej w 1969 roku po 100 latach funkcjonowania. Obecny budynek z betonu i szkła mieści w sobie oprócz punktów czerpania wód mineralnych – Jana, Słotwinki, Zubera, Tadeusza i wody pochodzącej ze Zdroju Głównego także ogród zimowy oraz salę koncertową. Pijalnia Główna jest miejscem odbywania się licznych koncertów, spotkań i kongresów. Kuracjusze mogą korzystać z krynickich wód rozkoszując się jednocześnie przebywaniem wśród tropikalnej roślinności niezleżenie od pory roku.

Z kolei u podnóża Góry Parkowej, niedaleko dolnej stacji kolejki znajduje się Pijalnia Jana. Jest to jeden z najbardziej urokliwych budynków w całej Krynicy. Drewniany, niewielki pawilon z ażurowym frontem, nakryty jest spadzistym dachem z charakterystyczną wieżyczką na kalenicy. Nazwa źródła pochodzi ponoć od imienia kąpielowego, który tę właśnie wodę przynosił kuracjuszom pobierającym zabiegi borowinowe. 

W Parku Słotwińskim znajduje się najstarsza z krynickich pijalni – zbudowana w 1808 roku pijalnia Słotwinka. Ten okrągły, niewielki pawilon był świadkiem rozwoju krynickiego uzdrowiska od początków jego istnienia. Pijalnia czynna jest tylko w sezonie letnim. Woda „Słotwinka” dostępna jest także w Pijalni Głównej przy Deptaku. 

Do niedawna w Starym Domu Zdrojowym funkcjonowała pijalnia wody „Mieczysław”. Jednak w 2007 roku została ona, zamknięta, wyremontowana i obecnie funkcjonuje jako pijalnia czekolady. 

Kuracjusze przybywający do Krynicy korzystają z tutejszych zdrojów, które pomagają w leczeniu wielu chorób i wspomagają powrót do zdrowia.