Polecamy

Krynica – Zdrój (miasto)

Większość turystów przyjeżdżających do Krynicy nie zdaje sobie sprawy z tego, że miejscowość ta istniała na długo przed utworzeniem uzdrowiska i odkryciem dobroczynnego działania tutejszych wód mineralnych. Kojarzona jest przede wszystkim z parkiem zdrojowym, pijalnia wód mineralnych oraz jednym z największych w Polsce uzdrowisk.

Krynica jest dziś liczącym około 15 tysięcy mieszkańców miastem, ważnym ośrodkiem wypoczynkowym, turystycznym, narciarskim oraz uzdrowiskowym. Nazwa wskazuje, że od początku istnienia zauważano w okolicy liczne źródła. Najstarsza część obecnego miasta to teren tak zwanej Krynicy Dolnej lub Krynicy Wsi. Znajduje się ona w południowej części miejscowości. To tutaj w połowie XVI wieku biskup krakowski Samuel Maciejowski lokował wieś na prawie wołoskim czyniąc zasadźcą Danka z Miastka (czyli obecnego Tylicza). Rusińscy mieszkańcy Krynicy zajmowali się rolnictwem oraz wypasem na polanach w Paśmie Jaworzyny. Spokojne funkcjonowanie tej społeczności zostało zburzone w końcu XVIII wieku kiedy odkryto w okolicy liczne źródła mineralne i uznano, że nadają się one do leczenia różnorodnych schorzeń. Na północ od wsi wyrosło dość szybko prężne uzdrowisko do którego zaczęli ściągać kuracjusze. Łemkowie z Krynicy nauczyli się natomiast na tychże kuracjuszach zarabiać oferując im noclegi oraz wyżywienie a także handlując swoimi wyrobami. Dało im to także liczne kontakty z „szerokim światem” oraz poszerzenie horyzontów.

Nic więc dziwnego, że w dwudziestoleciu międzywojennym Krynica stała się jednym z głównych ośrodków ruchu  łemkowskiego, który popierał tezę o istnieniu niezależnego narodu Rusińskiego. Działał tu Związek Łemkowski, wydawano czasopismo „Łemko”.  Jego redaktor naczelny Metody Trochanowski stworzył nawet łemkowski elementarz. Po II wojnie światowej ludność łemkowską wysiedlono do ZSRR lub na ziemie zachodnie jednak spora część powróciła. Obecnie społeczność ta liczy około 300 osób. Wydawane jest pismo „Besida” a dzieci uczęszczają na lekcje języka łemkowskiego.

W Krynicy znajduje się nowa cerkiew prawosławna pod wezwaniem świętego Włodzimierza. Niedaleko niej znajduje się cmentarz, na którym pochowany jest między innymi Nikifor czyli Epifaniusz Drowniak, jeden z najbardziej znanych na świecie malarzy prymitywistów.